De mooiste wandelroutes in Åsnen Nationaal Park in Zweden
Home / Zweden / De mooiste wandelroutes in Åsnen Nationaal Park in Zweden
Åsnen is een archipel met in totaal meer dan 700 kilometer kustlijn in het hart van Zuid-Zweden. Een klein gedeelte van dit gebied is een nationaal park, de rest is een nature reserve. Het totale gebied is 160 km2 groot en er zijn meerdere prachtige hikes te maken. Ik verbleef een week op Nordic Woods, een glamping aan de rand van Åsnen, en maakte meerdere wandelingen. In dit artikel deel ik de mooiste wandelroutes in Åsnen met je!
Inhoudsopgave
Toftåsa myr
Mijn favoriete wandelroute in de omgeving van Åsnen is de circulaire route bij Toftåsa myr. Dit deel van Åsnen is compleet anders dan de rest van het nationaal park, aangezien de grond voornamelijk veen is. Dit zorgt voor andere vegetatie en de bossen ogen meer alsof ze in het koude Noord-Zweden thuishoren in plaats van in het zuiden. De dennenbomen hier zijn 400 jaar oud en daarmee is dit één van de laatste stukjes oerbos in Zuid-Zweden.
Je ziet het meeste van Toftåsa myr bij de circulaire route van 8,8 kilometer. Als je met de auto komt, parkeer je deze bij Station Ulvö en vervolgens loop je eerst een stuk rechtdoor over een natuurlijke brug door het water. Dit lijkt wat saai, maar geloof me, daarna wordt het heel mooi en divers. Je loopt eerst over een bospad en komt vervolgens bij een uitgestrekte heide. Omdat je niet over goed over veen kunt lopen, ligt er een vlonderpad over het veld. Ben je eind augustus in Zweden? Dan is de kans groot dat de hei in bloei staat!
De route gaat over vlakke grond, dus een gemiddelde conditie is voldoende. In totaal doe je zo’n 2 tot 2,5 uur over deze circulaire route.
Trollberget is de bekendste plek in Åsnen en dit is ook één van de twee plekken waar je het officiële nationale park betreed. De Trollberget, oftewel de Trollenberg, werd volgens mythes gevormd door trollen die in deze bossen leefden. Een echte berg is de Trollenberg namelijk niet: het zijn enorme rotsblokken die inderdaad op elkaar gestapeld lijken te zijn.
Er zijn verschillende wandelingen in dit gebied te maken, waarbij de circulaire route van 8,9 kilometer je de meest complete indruk geeft. Ook deze wandelroute begint bij Station Ulvö, waarna je voor een heel groot deel door de bossen loopt. Halverwege kom je de Ramnaberg uitkijktoren tegen, welke je gratis mag beklimmen. In het bos staan diverse informatiebordjes over de omgeving. Tip: neem wat te eten mee om na je wandeling klaar te maken. Bij de ingang van het nationale park vind je vuurschalen die je mag gebruiken. Daarnaast staan er picknicktafels en zijn er toiletten. Loop ook zeker de houten vlonder op voor een prachtig uitzicht over Åsnen. De vlonder ligt pal voor de ingang dus die is niet te missen.
De Olsarundan ligt niet in Åsnen zelf, maar in Halen natuurreservaat. Vanaf Åsnen rijd je hier in zo’n 40 minuten naartoe en ik vond deze hike heel mooi en anders dan de vorige twee. Daarom deel ik hem toch in dit overzicht met mooie wandelroutes in Åsnen. De natuur in Halen lijkt wat meer op onze Nederlandse bossen. In vergelijking met Åsnen loop je tijdens deze circulaire route van 7 kilometer wat meer omhoog en naar beneden. Dit zorgt voor veel toffe uitzichten en vooral het uitzicht op het water is heel mooi. Steek zeker ook even de Frickabrug over voor een mooi zicht beide kanten op!
Deze route start op de parkeerplaats achter Hotel Fritzatorpet. Vanaf daar loop je direct het bos in en je ziet meteen dat dit een hele mooie wandeling gaat worden. Er liggen talloze grote en kleine rotsblokken verspreid door het bos, wat zorgt voor een magisch sfeertje. Na het bos loop je een stuk door een woonwijk om vervolgens weer het bos in de te gaan. Zelf vond ik de woonwijk een leuke afwisseling, maar als je echt weg van de bewoonde wereld wilt zijn, is dit niet de wandeling voor jou.
Siggaboda – Stensjönäs nature reserve
Op een kwartiertje rijden van Åsnen ligt het Stensjönäs nature reserve. Dit is een prachtig, uitgestrekt natuurgebied waar je meerdere wandelingen kunt maken. Deze variëren in lengte van 2,5 tot 13 kilometer, dus er zijn routes voor ieder type conditie. Wij kozen voor een mooie middenweg en maakten een circulaire wandeling van 8 kilometer. Je loopt voornamelijk over privéterrein wat is opengesteld voor wandelaars. Het pad varieert van autosporen tot zeer smalle doorgangen door de bossen. Ik raad je aan om in ieder geval een lange broek aan te trekken in verband met de dichte begroeiing. Mijn man had diverse krassen op zijn blote benen en daarnaast zag hij, gelukkig op tijd, een teek over zijn enkel lopen. De route vergt af en toe een stukje klimmen, maar dit is prima te doen en het uitzicht is absoluut de moeite waard.
Afhankelijk van welke route je volgt, parkeer je op verschillende plekken. Bij de 8 kilometer route parkeer je langs de kant van de weg. Bij de kortere en langere routes parkeer je middenin het bos. Check van tevoren Komoot voor alle routes en parkeerplaatsen.
Meer tips voor Åsnen
Naast wandelen is er nog veel meer te doen in Åsnen en omgeving. Zo kun je hier ook geweldig fietsen, geniet je op meerdere plekken van heerlijk huisgemaakt gebak en kun je er natuurlijk ook het water op. In mijn artikel over Åsnen vertel ik je al mijn tips voor dit Nationaal Park en de aangrenzende nature reserves.
Er zijn maar weinig opties voor accommodaties aan het het meer van Åsnen zelf. Ik heb op twee verschillende plekken overnacht en deze kan ik beide van harte aanbevelen.
Nordic Woods
De laatste keer dat ik naar Åsnen ging, verbleef ik een week op de heerlijke glamping van Nordic Woods. Je slaapt hier in een tipi tent met een echt bed, kastje en koelkast erin. Daarnaast zijn er stopcontacten en allerlei kookspullen. Hierdoor is het een stukje luxer dan echt kamperen, maar slaap je nog wel lekker in een tent. Op de glamping worden allerlei toffe activiteiten georganiseerd waar je geheel vrijblijvend aan mee mag doen. Denk aan guided hikes, ijsbaden, yogalessen en sunrise kanotochten. Echt ontzettend gaaf en een dikke aanrader als je in de buurt van Åsnen wilt verblijven.
Ik verbleef de eerste keer in Åsnen bij Getnö Gård Resort, een vakantiepark met verschillende verblijfsopties. Zo kun je hier een staplek voor een tent of caravan boeken, verblijven in een klein vakantiehuis of kiezen voor een groepsaccommodatie. Er zitten een winkeltje, bakkerij, restaurant en terras op het terrein en bij de receptie kun je talloze tours en activiteiten boeken. Daarnaast is het mogelijk om een barbecue- of lunchpakket te bestellen voor een dag aan het meer. Getnö Gård Resort is de ideale plek aan Lake Åsnen om te verblijven als je lekker veel wilt zien en doen.
Meer lezen over Småland
Åsnen ligt in de provincie Småland in Zuid-Zweden en er is nog veel meer moois te zien en te doen in dit deel van het land. Benieuwd wat? Ik deel al mijn tips in onderstaand artikel.
Wij bezochten Småland tijdens een rondreis door Zuid-Zweden, waarbij we naast Småland ook de provincie Skåne ontdekten. Wil jij ook met de auto naar Zweden en ben je benieuwd hoe onze rondreis met onze eigen auto eruit zag? Lees dan zeker onderstaand artikel.
Er zijn verschillende verzekeringen die goed van pas kunnen komen tijdens je reis door Zweden:
Reisverzekering. Een goede reisverzekering is haast onmisbaar als je op reis gaat. Deze dekt onder andere verlies en schade aan je bagage en onverwachte kosten na bijvoorbeeld een ongeval of ziekte op reis. Ga je in totaal langer dan 3 weken per jaar op reis, dan loont het vrijwel altijd om voor een doorlopende reisverzekering te kiezen. Dit is makkelijker en goedkoper en hiermee ben je het hele jaar door goed verzekerd.
Annuleringsverzekering. Ook een annuleringsverzekering kan handig zijn. Deze verzekering dekt de kosten als je reis onverhoopt niet door kan gaan, bijvoorbeeld als jij of een van je gezinsleden ziek wordt of doordat een naast familielid overlijdt. Ook hierbij kun je zowel voor een kortlopende als doorlopende verzekering kiezen.
Autoverzekering. Reis je met eigen auto naar Zweden? Check dan of je autoverzekering ook in het buitenland geldig is en of je een pechhulp optie hebt.
Zorgverzekering. De basisverzekering van je zorgverzekering vergoed in veel gevallen alleen zorgkosten in het buitenland tot het Nederlandse tarief. Het kan daarom slim zijn om een aanvullende zorgverzekering af te sluiten die de buitenlandse kosten volledig dekt als dit niet bij je reisverzekering is inbegrepen. In de laatste weken van het het jaar kun je weer overstappen van zorgverzekeraar. Via Independer kun je gemakkelijk je zorgverzekering vergelijken, zowel om te zien of de dekking goed aansluit bij je reisplannen en persoonlijke situatie als om te kijken of je premie omlaag kan.
Dit artikel is geschreven in samenwerking met Independer.
Het kan zijn dat dit artikel affiliate links bevat. Dit betekent dat wij een kleine commissie ontvangen wanneer je via deze linkjes iets boekt. Dit kost jou uiteraard niets extra. Heb je iets aan onze tips gehad? Dan zouden we het super vinden als je je reis (of je huurauto, accommodatie, vliegticket, excursie of reisproduct) via de linkjes in dit artikel wil boeken of via de ondersteun Reisgenie pagina. Heel erg bedankt en we wensen je een geweldige reis! Liefs, Kimber & Saskia
Wij gebruiken cookies om je de beste ervaring te bieden op Reisgenie.nl. Door op ‘accepteren’ te klikken, ga je akkoord met het gebruik van cookies.
Functioneel
Altijd actief
De technische opslag of toegang is strikt noodzakelijk voor het legitieme doel het gebruik mogelijk te maken van een specifieke dienst waarom de abonnee of gebruiker uitdrukkelijk heeft gevraagd, of met als enig doel de uitvoering van de transmissie van een communicatie over een elektronisch communicatienetwerk.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistieken
De technische opslag of toegang die uitsluitend voor statistische doeleinden wordt gebruikt.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
De technische opslag of toegang is nodig om gebruikersprofielen op te stellen voor het verzenden van reclame, of om de gebruiker op een site of over verschillende sites te volgen voor soortgelijke marketingdoeleinden.